Menu
header photo

The Life of Shah 567

fizjoterapiasanok76's blog

Zwyrodnienia kręgosłupa - spróbuj tak.

Ból kręgosłupa w dzisiejszych czasach to głęboka plaga. Dotyka jeszcze młodsze jednostki, które nie potrafią sobie z tym w żaden sposób poradzić. Ów problem może posiadać jednak najróżniejsze źródła, natomiastodszukanie prawdziwej przyczyny jest newralgiczne w procesie fizjoterapii.
Gdzie jest podłoże Twojego bólu ?
Do gabinetu rehabilitacji zawitało 3 pacjentów:
Adam- 35 lat, pracujący fizycznie,
„Mam strasznie zniszczony kręgosłup, zrobiłem RTG i wyszły mi zwyrodnienia, osteofity”.
Barbara- 40 lat, sprzątaczka,
„Mój kręgosłup się rozsypuje, na rezonansie wyszły przepukliny”.
Celina- 20 lat, studentka, aktywna sportowo:
„Strasznie boli mnie kręgosłup, nie wiem z jakiego powodu. Wszyscy mówią, że to rwa, ale ja mam jakoś dziwnie miednicę”.
Wszyscy pacjenci: A, B i C posiadają dokładnie takie same bóle: Ból kręgosłupa udający się na boki, ból pośladka biegnący do nogi. Wszyscy posiadają trudność z ruchami kręgosłupa, nie są w stanie się schylić aby zawiązać buta, nie są w stanie też ćwiczyć skrętów. Najgorzej jest rano, po przebudzeniu.
Takie same objawy, odmienna przyczyna.
Czy to możliwe, że liczne problemy przynoszą ten sam ból i zmniejszenie zakresu obrotu ? Tak, to możliwe, więc najbardziej istotnym elementem w procesie leczenia jest diagnostyka i znalezienie źródła .
Pragnę jednakże zwrócić uwagę na inny problem. Każdy z pacjentów podaje taką diagnozę jakiego rodzaju wykonał badanie. https://www.openlearning.com/u/fizjoterapia-sanok91/blog/OdstajcaopatkaUTwojegoDzieckaPolecamPrzeczyta/ wykonał prześwietlenie i przekonuje, że ma zwyrodnienia i dlatego ten ból, ale czy ma przepukliny w kręgosłupie ? Czy posiada poprawne ustawienie miednicy i nic nie rodzi ucisku na nerwy ? Tego nie wiemy. To, czy w tym wypadku leczenie zwyrodnień kręgosłupa na bazie obrazu prześwietlenia da wynik , pozostaje w zależności jedynie od szczęścia. Badania ujawniają, że spora część ludzi posiadająca zwyrodnienia kręgosłupa nie ma dolegliwości bólowych! Zwyrodnienia kręgosłupa to tylko „zużywanie” się kręgosłupa. Nie ulega kwestii, że wielkość zwyrodnień zwiększa się wraz z wiekiem i zależy od wielu czynników. https://rehabilitacjasanok64.werite.net/ porównujące osoby w rozmaitym wieku, wykazujące zwyrodnienia stwierdza, że ból kręgosłupa NIE JEST ZALEŻNY od objętości zwyrodnień.


Idąc dalej, Barbara ma ból z powodu przepukliny kręgosłupa uciskającej na kręgosłup. Tak przynajmniej ktoś jej powiedział. Co jednakże ze zwyrodnieniami ? Czy one współwystępują ? Jeżeli tak to skąd wiadomo, czy boli ucisk na korzenie nerwowe, czy zwyrodnienia ? A może to miednica jawi się być niepoprawnie ustawiona i mięśnie są za mocno napięte ?
Celina- przyjmuje, że ma napięte mięśnie od aktywności fizycznej, nie wiadomo czy ma zwyrodnienia i przepukliny.

Co robić ?
3 przeróżne postaci, 3 najróżniejsze diagnozy i wszystkie mają szansę być błędne. Aby być pewnym co do przyczyny problemu pozostaje zrealizować dokładny wywiad z pacjentem, przeprowadzić badanie zakresu ruchów, przetestować więzadła, zrobić testy mięśniowe. W następnej kolejności mamy możliwość nasz wynik porównać z wynikiem badania obrazowego i zaimplementować leczenie.

„Leczę pacjenta, https://all4webs.com/rehabilitacjasanok63/aewbklambd370.htm , interesuje mnie więc pacjent, jego objawy i to co mówi”.

Go Back

Comment

Blog Search

Blog Archive

Comments

There are currently no blog comments.