Menu
header photo

The Life of Shah 567

fizjoterapiasanok76's blog

Blog Component

Zwyrodnienia kręgosłupa - pełen raport.

Ból kręgosłupa w bieżących czasach to dogłębna zaraza. Zahacza coraz młodsze jednostki, które nie potrafią sobie z tym w żaden sposób poradzić. Ów problem może mieć jednak różnorodne pochodzenia, natomiastwywęszenie rzeczywistej przyczyny jest istotne w procesie dochodzenia do zdrowia.
Gdzie znajduje się źródło Twojego bólu ?
Do gabinetu rehabilitacji zawitało 3 pacjentów:
Adam- 35 lat, pracujący fizycznie,
„Mam potwornie zniszczony kręgosłup, zrobiłem RTG i wyszły mi zwyrodnienia, osteofity”.
Barbara- 40 lat, sprzątaczka,
„Mój kręgosłup się rozsypuje, na rezonansie wyszły przepukliny”.
Celina- 20 lat, studentka, aktywna sportowo:
„Strasznie boli mnie kręgosłup, nie rozumiem z jakiej przyczyny. Wszyscy mówią, że to rwa, ale ja mam jakoś dziwnie miednicę”.
Wszyscy pacjenci: A, B i C komunikują dokładnie takie same dolegliwości: Ból kręgosłupa udający się na boki, ból pośladka biegnący do nogi. Wszyscy zgłaszają kłopot z ruchami kręgosłupa, nie potrafią się schylić aby zawiązać buta, nie są w stanie również robić skrętów. Najgorzej jest o poranku, po przebudzeniu.
Takie same objawy, różnorodna przyczyna.
Czy to możliwe, że rozmaite problemy wywołują ten sam ból i ograniczenie obrotu ? Istotnie, to możliwe, toteż najważniejszym elementem w procesie leczenia jest diagnostyka i odkrycie podłoża problemu.
Raczyłbym jednakże zwrócić uwagę na inny problem. Każdy z pacjentów mówi tego rodzaju diagnozę jakiego rodzaju zrobił badanie. Adam wykonał prześwietlenie i przyjmuje, że ma zwyrodnienia i dlatego ten ból, lecz czy ma przepukliny w kręgosłupie ? Czy ma właściwe ustawienie miednicy i nic nie wywołuje ucisku na nerwy ? fizjoterapia sanok . To, czy w tym przypadku leczenie zwyrodnień kręgosłupa na podstawie obrazu RTG przyniesie skutek , jest zależne conajwyżej od szczęścia. Badania mówią, że pokaźna część osób posiadająca zwyrodnienia kręgosłupa nie ma dolegliwości bólowych! Zwyrodnienia kręgosłupa to po prostu „zużywanie” się kręgosłupa. Nie ulega wątpliwości, że rozmiar zwyrodnień powiększa się wraz z wiekiem i pozostaje w zależności od wielu czynników. Badanie porównujące osoby w odmiennym wieku, wykazujące zwyrodnienia stwierdza, że ból kręgosłupa NIE ZALEŻY od objętości zwyrodnień.


Idąc dalej, Barbara posiada ból z powodu przepukliny kręgosłupa uciskającej na kręgosłup. Tak przynajmniej ktoś jej powiedział. Co jednak ze zwyrodnieniami ? Czy one współwystępują ? Jeżeli tak to skąd wiadomo, czy boli ucisk na korzenie nerwowe, czy zwyrodnienia ? A może to miednica zdaje się być niepoprawnie ustawiona i mięśnie są zbyt mocno napięte ?
Celina- twierdzi, że posiada napięte mięśnie od aktywności fizycznej, nie wiadomo czy ma zwyrodnienia i przepukliny.

Co robić ?
https://zenwriting.net/fizjoterapeutasanok30/bol-i-przeskakiwanie-w-barku-wiecej-informacji-tutaj , trzy odmienne diagnozy i wszystkie mają szansę być fałszywe. Aby być pewnym co do przyczyny problemu trzeba wykonać gruntowny wywiad z pacjentem, wykonać badanie zakresu ruchów, sprawdzić więzadła, zrealizować testy mięśniowe. fizjoterapia sanok jesteśmy wstanie nasz wynik porównać z wynikiem badania obrazowego i zaimplementować leczenie.

„Leczę pacjenta, a nie obrazek RTG, interesuje mnie więc pacjent, jego objawy i to co mówi”.

Zwyrodnienia kręgosłupa - spójrz na to teraz.

Ból kręgosłupa w teraźniejszych czasach to głęboka zaraza. Krzywdzi coraz młodsze osoby, które nie są w stanie sobie z tym w żaden sposób poradzić. Taki problem może posiadać jednakże odmienne podłoża, natomiastwyśledzenie realnej przyczyny jest newralgiczne w procesie dochodzenia do zdrowia.
W którym miejscu mieści się podłoże Twojego bólu ?
Do gabinetu rehabilitacji zawitało trzech pacjentów:
https://fizjoterapeutasanok31.tumblr.com/post/189822812915/u%C5%BCyteczne-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o-b%C3%B3l-i-przeskakiwanie-w-barku - 35 lat, pracujący fizycznie,
„Mam strasznie zniszczony kręgosłup, zrobiłem RTG i wyszły mi zwyrodnienia, osteofity”.
Barbara- 40 lat, sprzątaczka,
„Mój kręgosłup się rozsypuje, na rezonansie wyszły przepukliny”.
Celina- 20 lat, studentka, aktywna sportowo:
„Strasznie boli mnie kręgosłup, nie wiem z jakiego powodu. Wszyscy mówią, że to rwa, ale ja mam jakoś dziwnie skręconą miednicę”.
Wszyscy pacjenci: A, B i C zgłaszają dokładnie takie same problemy: Ból kręgosłupa biegnący na boki, ból pośladka schodzący do nogi. Wszyscy komunikują problem z ruchami kręgosłupa, nie mają możliwości się schylić aby zawiązać buta, nie potrafią też robić skrętów. Najgorzej jest rankiem, po przebudzeniu.
Takie same objawy, odmienna przyczyna.
Czy to możliwe, że różnorodne problemy wywołują ten sam ból i zmniejszenie zakresu ruchu ? Tak, to możliwe, tym samym najbardziej istotnym czynnikiem w procesie leczenia jest diagnostyka i wyłowienie podłoża problemu.
Chciałbym jednak zwrócić uwagę na inny problem. Każdy z naszych bohaterów przekazuje tego rodzaju diagnozę jakie wykonał badanie. https://writeablog.net/fizjoterapia-sanok82/rwa-kulszowa-poznaj-fakty zrobił prześwietlenie i argumentuje, że ma zwyrodnienia i stąd ten ból, natomiast czy ma przepukliny w kręgosłupie ? Czy ma właściwe ustawienie miednicy i nic nie wywołuje ucisku na nerwy ? https://www.file-upload.com/01jftq251opy . To, czy w tym przypadku leczenie zwyrodnień kręgosłupa na podstawie obrazu prześwietlenia da wynik , zależne jest tylko od szczęścia. Badania pokazują, że pokaźna część ludzi posiadająca zwyrodnienia kręgosłupa nie ma dolegliwości bólowych! Zwyrodnienia kręgosłupa to po prostu „zużywanie” się kręgosłupa. Wiadomo, że rozmiar zwyrodnień zwiększa się razem z wiekiem i jest zależne od dużej ilości czynników. Badanie porównujące osoby w różnorodnym wieku, wykazujące zwyrodnienia stwierdza, że ból kręgosłupa NIE JEST ZALEŻNY od rozmiaru zwyrodnień.


Idąc dalej, Barbara ma ból z powodu przepukliny kręgosłupa uciskającej na kręgosłup. Tak przynajmniej ktoś jej powiedział. Co jednak ze zwyrodnieniami ? Czy one współwystępują ? Jeżeli tak to skąd wiadomo, czy boli ucisk na korzenie nerwowe, czy zwyrodnienia ? A może to miednica wydaje się być niepoprawnie ustawiona i mięśnie są za mocno napięte ?
Celina- twierdzi, że ma napięte mięśnie od aktywności fizycznej, nie wiadomo czy ma zwyrodnienia i przepukliny.

Co robić ?
Trzy różne postaci, trzy odmienne diagnozy i wszystkie mają szansę być fałszywe. By być pewnym co do przyczyny problemu przychodzi wykonać drobiazgowy wywiad z pacjentem, zrobić badanie zakresu ruchów, sprawdzić więzadła, przeprowadzić testy mięśniowe. W dalszej kolejności mamy możliwość nasz wynik zestawić z wynikiem badania obrazowego i zaimplementować leczenie.

„Leczę pacjenta, a nie obrazek RTG, interesuje mnie więc pacjent, jego objawy i to co mówi”.

Ból i drętwienie nadgarstka - możesz spróbować tutaj.

Neuropatia to nic innego jak schorzenie nerwów. fizjoterapeuta sanok wychodzące z kręgosłupa (rdzenia kręgowego) biegną należycie z wytyczonym kierunkiem który to nazywamy dermatomem, na potwierdzenie nerwy wychodzące z kręgosłupa szyjnego
idą do rąk, a nerwy z odcinka lędźwiowego biegną do nóg.
Nerwy odgrywają 2 kluczowe role:
-czuciową- poprzez receptory przynoszą odbiór bodźców. Są przeto odpowiedzialne za to, że odczuwamy zimno, dotknięcie, wibrację, ból,
-ruchową- poprzez przesyłanie impulsu przynoszą skurcze mięśni a co za tym idzie odpowiadają za ruch.
Objawy.
Choroby nerwów powiązane są z ich głównymi rolami: czuciową i ruchową, dlatego też powodują ich zaburzenia. Krótko mówiąc jeśli mamy do czynienia z patologią układu nerwowego powstają u nas problemy ruchowe ( mała siła mięśniowa, niemożność utrzymania w ręce przedmiotu, drżenie mięśniowe, a ponadto zanik mięśni), oraz problemu czuciowe, a mianowicie odczuwanie osobliwych doznań (drętwienie, pieczenie, kłucie).
Przyczyny.
Wśród powodów neuropatii wyróżnić zdołamy między innymi:
- bezpośrednie urazy nerwu (przecięcie),
-ucisk na nerw spowodowany powtarzaniem tych samych czynności w pracy,
-cukrzyca,
-niedobory witamin z grupy B,
-zatrucie ołowiem,
-zaburzona ruchomość nerwów,
-nadmierne napięcie nerwów.

Zespół cieśni nadgarstka.
Kapitalnym okazem neuropatii wywołującym ból w nadgarstku jest zespół cieśni nadgarstka. W dysfunkcji tej nerw pośrodkowy, który to biegnie na przedramieniu w kierunku ręki uciskany jest poprzez więzadło poprzeczne nadgarstka. Poza wyżej wymienionymi przyczynami występowania zespół cieśni nadgarstka wywoływany będzie przez ucisk spowodowany permanentnym naciskiem i powtarzającymi się ruchami (np. w pracy), bądź przez zaburzony ślizg nerwu- jego nieprawidłową ruchomość. Najlepiej dostrzegalnymi symptomami są doznania w rejonie kciuka i palca wskazującego- opisywane przez pacjentów jako pieczenie, palenie, drętwienie. Jeśli stan rzeczy utrzymuje się zbyt długo może dochodzić do osłabienia a z czasem zaniku mięśni kłębu kciuka.
rehabilitacja sanok .
Leczenie uzależnione może być z pewnością od przyczyny problemu. Na samym początku należy przeprowadzić wywiad w którym poszukamy bezpośrednich urazów, lub aktywności dnia normalnego które zdołają przynosić zaburzenia pracy układu nerwowego. Jeśli to nie da reakcji pożądane byłoby wykonać diagnostykę w stronę cukrzycy oraz zbadać odżywianie i związane z nim niedobory. O ile w tej okolicy też nie odnajdziemy odpowiedzi wskazane jest wybrać się do https://rehabilitacja-sanok79.bladejournal.com/post/2019/12/23/%EF%BB%BFPrzeczytaj-ca%C5%82y-raport-o-b%C3%B3lu-mi%C4%99dzy-%C5%82opatkami. , który wykona testy neurodynamiczne i określi konkretnie, który nerw jest objęty problemem, czy ten problem pochodzi z ucisku (na przykład okazuje się być uciskany przez napięte mięśnie), czy przypuszczalnie jest zbyt mocno „rozciągnięty”. terapeuta w gabinecie przeprowadza również terapię manualną powodującą uwolnienie uciskanego nerwu, oraz poleca ćwiczenia poprawiające jego ślizg w stosunku do sąsiadujących struktur a co za tym idzie przywraca jego lepszą pracę.

Łokieć tenisisty - kliknij po więcej.

Nadkłykieć bczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość umiejscowiona w dystalnej części tej kości. Ten nieduży guzek jest miejscem przyczepu szerokiej grupy mięśni prostowników nadgarstka. Ciągłe powtarzanie ruchów, bądź też nieprawidłowe napięcie mięśni z tej grupy może doprowadzić do sytuacji w której ścięgna mogą być za bardzo obciążone co w efekcie doprowadzi do powstania mikrouszkodzeń oraz pobudzenia włókien nocyceptywnych typu C.
Diagnostyka różnicowa.
Abywykonać sprawne leczenie wskazane jest odrzucić inne czynniki patologiczne jak:
-problem z ruchomością nerwu,
-naderwanie więzadeł pobocznych stawu łokciowego,
-choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego,
-zespół ciasnoty międzypowięziowej,
-zespół odwracacza.
Diagnozowanie.
Najbardziej specyficznym symptomem w tej patologii jawi się być ból a, także wymowna tkliwość w rejonie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból ten powiększa się podczas prowokacji grupy prostowników- prostowania z oporem, lub testu krzesełkowego. Do innych objawów zaliczyć można też ból przy zaciskaniu dłoni w pięść, krążeniu nadgarstkami, jak również wyczuwalne zwiększone napięcie mięśni prostowników. Naszą diagnostykę można wesprzeć badaniem obrazowym jak: https://redirect.qxa.pl/fizjoterapeuta-sanok , RTG, czy rezonans magnetyczny.
Leczenie.
Obejmowało będzie wszelki strategie wywołujące rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni:
- terapia powięziowa,
-terapia falą uderzeniową,
-suche igłowanie,
-masaż,
-rozciąganie.
Bez wątpienia w czasie rehabilitacji konieczne jest zrezygnowanie z powtarzających się ruchów które przyczyniają się do zwiększenia napięcia mięśniowego.

Ból stawów- czy to RZS? - więcej pomocnych wskazówek.

Do gabinetu fizjoterapii systematycznie przychodzą pacjenci skarżący się na bóle stawów, poniektórzy, szczególnie Ci, którzy przeszli już mało efektywne leczenie czasem obawiają się czy to przypadkiem nie jest reumatyzm.
Reumatyzm- innymi słowy reumatoidalne zapalenie stawów to najczęściej występująca choroba przewlekła stawów, dotykająca w większości kobiety. rehabilitacja sanok to choroba tkanki łącznej którą charakteryzuje:
- przewlekły typ,
-symetrycznie rozłożone zapalenie niewielkich stawów np. nadgarski,
-rzadko obejmuje stawy duże np. łokcie,
-powikłania w innych układach, na przykład w układzie sercowo- naczyniowym.
Głównym symptomem, jaki to winien Cię zaniepokoić są bóle drobnych stawów palców (między palcami na ręką), jak również sztywność poranna- czyli bardzo dziwne wrażenie niedługo po przebudzeniu polegająca na ograniczeniu a, także ciężkości wykonania ruchów, otrzyma się to minimalnie jedną godzinę. Pozostale objawy to: obrzęk stawów, ból stawu przy dotyku, ograniczenie ruchomości, i postępująca deformacja stawów.
W latach 1988 ustalonych zostało 7 kryteriów opisujących RZS. Ażeby zdiagnozować chorobę musimy spełniać choć 4 z nich. Są to:
1. Sztywność poranne trwająca minimum 6 tygodni.
2. Zapalenie i obrzęk co najmniej trzech stawów,
3. Zapalenie stawów ręki.
4. Symetryczne zapalenie stawów.
5. Guzki reumatoidalne.
6. Obecność czynnika reumatoidalnego.
7. https://fizjoterapeuta-sanok16.hatenablog.com/entry/2019/12/22/215509 (w prześwietleniu stawu).
Przeto wówczas gdy zostałeś zdiagnozowany przed 2010 r. to pewnie w ten sposób.
W roku 2010 kwalifikacja uległa modyfikacji i współcześnie ocenia się:
1. Kryteria kliniczne, oceniamy zapalenie stawów, czy są to stawy małe i czy zapalenie występuje symetrycznie.
2. Kryteria serologiczne, czynnik reumatoidalny (RF) i autoprzeciwciała przeciw cytrulinowanym białkom (ACPA).
3. Wykładniki stanu zapalnego, CRP i OB.
4. Czas trwania objawów.
Reumatyzm a dieta.
Jako przyczynę postępu dolegliwości reumatycznych przekazuje się multum czynników, z całą pewnością jednak odnotowano, że ogólnoustrojowy stan zapalny ciała przyczynia się do rozkwitu przypadłości i zwiększa natężenie problemów. Wolno przeto wnioskować, że właściwie dobrana dieta może zmniejszać symptomy choroby reumatycznej. Takie strategie żywnościowe jak dieta elementarna, dieta śródziemnomorska, a, także dieta eliminacyjna mogą powodować zmniejszenie symptomów chorobowych. Działanie tego rodzaju opiera się głównie poprzez redukcję procesu zapalnego organizmu, udoskonalenie procesów immunologicznych, obniżenie podrażnienia błony stawowej jak również obniżenie stężenia czynnika reumatoidalnego (RA).

Poprawę stanu zdrowia po wdrożeniu diety osiągamy przez:
1. Wyeliminowanie pokarmów powodujących nietolerancje pokarmowe.
2. Wyeliminowanie pokarmów prozapalnych.
3. Wzbogacenie flory bakteryjnej jelit poprzez probiotyki i prebiotyki.
4. Uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów.
5. Zwiększenie podaży odpowiednich kwasów tłuszczowych.
Jeśli więc cierpisz na bóle reumatyczne, bezwzględnie udaj się do dietetyka, który pomoże Ci wybrać i dostosować odpowiednią dietę i suplementację. Obserwuj swoje objawy oraz wykonuj regularne badania krwi aby określić czy dany system żywieniowy powoduje u Ciebie remisję choroby.

Łokieć tenisisty - przekierowanie tutaj.

Nadkłykieć bczny kości ramiennej to niewielka wyniosłość leżąca w dalszej części tejże kości. https://penzu.com/p/ff6505ef nieduży guzek jest miejscem przyczepu sporej grupy mięśni prostujących nadgarstek. Powtarzające się ruchy, czy zwiększone napięcie mięśni z tejże grupy jest w stanie doprowadzić do sytuacji w której ścięgna mogą być nadmiernie obciążone co w rezultacie doprowadzi do pojawienia się mikrouszkodzeń a także pobudzenia włókien nocyceptywnych rodzaju C.
Diagnostyka różnicowa.
https://www.goodreads.com/topic/show/20985708-kolana-ko-lawe--jak-powinna-wygl-da-gimnastyka-korekcyjna---zobacz-t?tab=author skuteczne leczenie warto odrzucić inne czynniki patologiczne jak:
-zaburzenia pracy nerwów,
-uraz więzadeł pobocznych stawu łokciowego,
-choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego,
-zespół ciasnoty międzypowięziowej,
-zespół odwracacza.
Diagnozowanie.
http://www.docspal.com/viewer?id=- znamiennym objawem w tej chorobie okazuje się być ból i wyraźna tkliwość w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból ten potęguje się w momencie testowania grupy prostowników- prostowania z oporem, czy też testu krzesełkowego. Do pozostałych objawów zaliczyć można też ból przy zaciskaniu dłoni w pięść, krążeniu nadgarstkami, oraz dodatkowo wyczuwalne zwiększone napięcie mięśni prostowników. Naszą diagnostykę warto wesprzeć badaniem obrazowym jak: USG, RTG, bądź rezonans magnetyczny.
Leczenie.
Zawierało będzie wszelki strategie wywołujące rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni:
- terapia powięziowa,
-terapia falą uderzeniową,
-suche igłowanie,
-różne formy masażu,
-rozciąganie.
Z pewnością w trakcie rehabilitacji konieczne jest zrezygnowanie z powtarzających się ruchów które przyczyniają się do zwiększenia napięcia mięśniowego.

Zwyrodnienia kręgosłupa - możesz dowiedzieć się tutaj.

Ból kręgosłupa w aktualnych czasach to głęboka plaga. http://www.docspal.com/viewer?id=- coraz to młodsze jednostki, które nie są w stanie sobie z tym w żaden sposób poradzić. Tego typu problem może posiadać jednakże różnorodne pochodzenia, natomiastodgrzebanie rzeczywistej przyczyny jest kluczowe w procesie uwalniania się od bólu.
http://fizjoterapiasanok69.over-blog.com/2019/12/bol-i-dretwienie-nadgarstka-kliknij-tutaj-aby-przesledzic.html którym miejscu mieści się podłoże Twego bólu ?
Do gabinetu zawitało 3 pacjentów:
Adam- 35 lat, pracujący fizycznie,
„Mam wielce zniszczony kręgosłup, zrobiłem RTG i wyszły mi zwyrodnienia, osteofity”.
Barbara- 40 lat, sprzątaczka,
„Mój kręgosłup się rozsypuje, na rezonansie wyszły przepukliny”.
Celina- 20 lat, studentka, aktywna sportowo:
„Strasznie boli mnie kręgosłup, nie rozumiem z jakiej przyczyny. Wszyscy mówią, że to rwa, ale ja mam jakoś dziwnie skręconą miednicę”.
Wszyscy pacjenci: A, B i C posiadają dokładnie takie same objawy: Ból kręgosłupa udający się na boki, ból pośladka idący do kończyny dolnej. Wszyscy zgłaszają trudność z ruchami kręgosłupa, nie są w stanie się schylić aby zawiązać buta, nie są w stanie także wykonywać skrętów. https://foursquare.com/user/559128266/list/jak-dowiedzie%C4%87-si%C4%99-wszystkiego-co-trzeba-wiedzie , po przebudzeniu.
Takie same symptomy, różna przyczyna.
Czy to możliwe, że odmienne problemy powodują ten sam ból i zmniejszenie zakresu ruchu ? Faktycznie, to możliwe, zatem najważniejszym elementem w procesie leczenia jest diagnostyka i zlokalizowanie pochodzenia naszych dolegliwości.
Zechciałbym niemniej jednak zwrócić uwagę na inny problem. Każdy z naszych bohaterów podaje tego rodzaju diagnozę jakiego typu zrobił badanie. Adam zrobił RTG i twierdzi, że ma zwyrodnienia i stąd ten ból, jednak czy ma przepukliny w kręgosłupie ? Czy ma prawidłowe ustawienie miednicy i nic nie wywołuje ucisku na nerwy ? Tego nie wiemy. To, czy w tym przypadku leczenie zwyrodnień kręgosłupa na bazie obrazu prześwietlenia RTG przyniesie rezultat , pozostaje w zależności conajwyżej od szczęścia. Badania pokazują, że pokaźna część ludzi posiadająca zwyrodnienia kręgosłupa nie ma dolegliwości bólowych! Zwyrodnienia kręgosłupa to po prostu „zużywanie” się kręgosłupa. Nie ulega wątpliwości, że rozmiar zwyrodnień zwiększa się razem z wiekiem i pozostaje w zależności od wielu czynników. Badanie porównujące osoby w odmiennym wieku, wykazujące zwyrodnienia stwierdza, że ból kręgosłupa NIE ZALEŻY od wielkości zwyrodnień.


Idąc dalej, Barbara posiada ból z powodu przepukliny kręgosłupa uciskającej na kręgosłup. Tak przynajmniej ktoś jej powiedział. Co jednakże ze zwyrodnieniami ? Czy one są obecne ? Jeżeli tak to skąd wiadomo, czy boli ucisk na korzenie nerwowe, czy zwyrodnienia ? A może to miednica okazuje się być niepoprawnie ustawiona i mięśnie są nazbyt mocno napięte ?
Celina- przyjmuje, że ma napięte mięśnie od ruchu, nie wiadomo czy ma zwyrodnienia i przepukliny.

Co robić ?
3 różne osoby, trzy najróżniejsze diagnozy i wszystkie mają szansę być zniekształcone. Aby być pewnym co do przyczyny problemu przychodzi wykonać dokładny wywiad z pacjentem, zrealizować badanie zakresu ruchów, przetestować więzadła, zrobić testy mięśniowe. W dalszej kolejności jesteśmy w stanie nasz wynik porównać z wynikiem badania obrazowego i zaimplementować leczenie.

„Leczę pacjenta, a nie obrazek RTG, interesuje mnie więc pacjent, jego objawy i to co mówi”.

Ból i przeskakiwanie w barku - ten artykuł.

Osoby pojawiające się w gabinecie fizjoterapii wielokrotnie mianem barku nazywają zwykle staw ramienny. Warto tu uściślić: staw ramienny to połączenie głowy kości ramiennej, oraz powierzchni stawowej łopatki, natomiast na bark składa się kilka odmiennych stawów- w tym staw ramienny! Jest sens w takim razie stwierdzić, że nie ma czegoś takiego jak staw barkowy, a jedynie staw ramienny. Wyżej przytoczony „bark” zbudowany jest z:
-stawu ramiennego,
-stawu podbarkowego-to przestrzeń między wyrostkiem barkowym oraz kruczym łopatki a kością ramienną,
-staw żebrowo-łopatkowy- czyli łopatka ślizgająca się po żebrach,
-staw barkowo-obojczykowy- połączenie wyrostka barkowego łopatki a, także obojczyka,
-staw mostkowo-obojczykowy- w którego zestaw wchodzi mostek i obojczyk.
Znajomość powyżej przedłożonych „stawów” jak również struktur ich tworzących jest znaczące ze względu na fakt iż w sytuacji dolegliwości bólowych problem może pochodzić z każdego wyżej wymienionego obszaru. Przychodzi w takim wypadku dokładnie przebadać określone składniki budujące owy kompleks.
Stawy.
https://www.evernote.com/shard/s491/sh/1bf25a76-f2da-4e81-b6d1-c5e6f5163cc6/0279cc6f4ea81ba81b5c1801b1c12eaf momencie wykonywania ruchu kończyną górną do w górę (zgięcie, odwodzenie) pewne stawy aktywują się w określonej sekwencji. W czasie podnoszenia ręki do góry, aż do 60* ruch przebiega w zasadzie w stawie ramiennym, jest to ustawienie ręki na przykład w momencie mycia naczyń, zapisywania na tablicy, korzystaniu z komputera- wówczas gdy w tym zakresie odczuwasz ból szukałbym problemu właśnie w tymże stawie.
Jeżeli przekraczamy tą granicę i próbujemy unieść rękę jeszcze wyżej (60-120*) włącza się ruch łopatki- musi ona wykonać rotację na zewnątrz- to gest gdy trzymamy rękę wysoko myjąc okno, ściągając pajęczynę z sufitu.
O ile ból pojawia się kiedy unosimy rękę wciąż wyżej- tj. próbujemy podrapać się po głowie, albo zapiąć stanik- w ruch włączany jest też kręgosłup- a więc ból w tym zakresie może świadczyć o problemach z kręgosłupem i to tutaj warto szukać przyczyny!
https://www.openlearning.com/u/rehabilitacjasanok21/blog/ZwyrodnieniaKrgosupaOdwiedStron/ .
Staw ramienny wspomagany jest przez więzadła- pasma tkanki łącznej, które wspierają jego stabilność. Od przodu biegnie więzadło obrąbkowo-ramienne zapobiegając wysunięciu się głowy kości ramiennej do przodu. Do urazu tego więzadła dochodzi wielokrotnie w momencie zbyt mocnego zamachu, próby rzutu ciężkim przedmiotem, bądź wygięciu ręki do tyłu. Więzadło może być naciągnięte, https://www.openlearning.com/u/rehabilitacjasanok62/blog/OdstajcaopatkaUTwojegoDzieckaSkorzystajZTegoLinku/ , a także zerwane.

Mięśnie.
Mięśnie wchodzące w skład stawu ramiennego damy radę rozłożyć na 2 grupy:
- mięśnie dociskające kość ramienną do góry (do łopatki),
- mięśnie dociskające kość ramienną do środka.
osłabienie któregokolwiek z tych mięśni może prowokować nieprawidłowe ułożenie kości ramiennej w stawie, przeskakiwanie, trzeszczenie, a także słabość ręki.
Co robić ?
Jeżeli dokucza Ci ból barku, niezależnie od tego czy pojawił się raptownie w rezultacie urazu, czy może rozpoczął się powoli i krok po kroku narastał, to w pierwszej kolejności trzeba:
-określić który element (staw) z kompleksu barkowego będzie podrażniony (staw ramienny, łopatka, obojczyk idt.),
-określić czy problem zdaje się być pochodzenia mięśniowego, np. naciągnięcie, czy może więzadłowego, np. naderwanie,
-wykluczyć inne dopuszczalne wady (bark zamrożony, entezopatia, uszkodzenie splotu ramiennego),
-dostosować ko

Kolana szpotawe- jak powinna wyglądać gimnastyka korekcyjna ? - możesz dowiedzieć się więcej.

Szpotawość kolan to okoliczność w jakiej to staw kolanowy zapada się do boku- do zewnętrznej strony. Gdy szpotawość tyczy się obu kończyn dolnych będą one układały się w specyficzny sposób.
Co się dzieje kiedy kolano będzie szpotawe ?
W prawidłowych warunkach kość udowa ślizga się w stosunku do kości podudzia (piszczelowa i strzałkowa) zachowując poprawne ustawienie. Jakość tegoż ślizgu zdaje się być dobra gdyż kolano okazuje się być stabilizowane:
od bocznej strony za pośrednictwem:
-więzadła poboczne kolana,
-ścięgna mięśni podążających tym rejonem np. napinacza powięzi szerokiej,
-łąkotkę boczną, która to jak klin wetknięta jest w kolano,
-lokalne mięśnie stabilizujące,
od strony wewnętrznej za to stabilizację umożliwiają:
-więzadła poboczne przyśrodkowe,
-ścięgna mięśni podążających tym rejonem np. przywodziciele,
-łąkotka przyśrodkowa, która to jak klin wetknięta jest w kolano,
-lokalne mięśnie stabilizujące.

Poprawne ustawienie kości względem siebie zdaje się być kluczowe do pracy wyżej omówionych struktur. W przypadku gdy jednakże staw kolanow ucieka do boku (szpotawość) zaburza to położenie łąkotki bocznej, która to nie ślizga się poprawnie, napięcie torebki stawowej a, także więzadeł od strony bocznej, negatywnie oddziałuje na pracę mięśni biegnących w tym obszarze.
Szpara stawowa kolana się poszerza a sam staw traci swą stabilność i jawi się być bardziej skłonny na kontuzję polegającą na „ucieknięciu kolana do boku”, grozi to uszkodzeniem więzadeł pobocznych czy chociaż uszkodzeniu łąkotki.
Wypada dodać, że jeżeli szpara stawowa po stronie zewnętrznej zostaje poszerzona, to po stronie wewnętrznej- najprawdopodobniej dojdzie do zmniejszenia szpary stawowej, a co za tym idzie do większej kompresji na łąkotkę przyśrodkową- ta sytuacja zwielokratnia niebezpieczenstwo urazu łąkotki przyśrodkowej !

Dlaczego kolano jest szpotawe ?
To zasadnicze zapytanie które powinno się sobie zadać zanim przystąpimy do rehabilitacji.
Przyczyn może okazać się wiele- nieprawidłowe ustawienie kości w stosunku do siebie, rozluźnienie aparatu więzadłowego w kolanie, niewłaściwe ustawienie miednicy, czy też choćby nieprawidłowe ustawienie stawu skokowego.

Z rozlicznych przyczyn kość udowa jest w stanie się skręcić względem kości podudzia osłabiając zewnętrzną część stawu.
Co z tym zrobić ?
Aby wziąć się za leczenie tego rodzaju dolegliwości pozostaje w pierwszej kolejności odszukać przyczynę tego stanu rzeczy. Ażeby to zrobić możemy wykonać:
-testy więzadeł kolana- aby ocenić czy jest odpowiednio stabilizowane,
-testy mięśniowe- aby posprawdzać czy napięcie mięśni jest prawidłowe,
- testy łąkotek- aby zweryfikować czy pracują należycie i są dobrze ustabilizowane,
-trzeba przetestować ustawienie i zakresy ruchu stopy- jej niewłaściwe położenie może powodować skręcenie podudzia względem kości udowej,
-wskazane jest przejrzeć położenie miednicy i zakresy ruchu stawu biodrowego- nieprawidłowości w tym rejonie potrafią przynosić skręcenie kości udowej w stosunku do kości podudzia.

Po pierwsze dokładne testowanie.
Jeżeli już zauważymy, iż coś okazuje się być nie tak, że kolano naszego dziecka ucieka, ustawia się niepoprawnie, bądź też dziecko skarży się na ból postanawiamy wybrać się do specjalisty- tylko do jakiego ? http://fizjoterapeuta-sanok09.bravesites.com/entries/general/%EF%BB%BFco-potrzebujesz-wiedzie%C4%87-w-temacie-b%C3%B3lu-barku-i-dlaczego liczba rodziców udaje się do lekarza pierwszego kontaktu, jednakże ten rzadko kiedy bywa biegły w ortopedii czy rehabilitacji. Zatem też wypisuje skierowanie do lekarza ortopedy, który to ma ocenić i zdiagnozować problem. Tutaj z reguły rodzi się pierwsze zdziwienie, jako że do lekarza specjalisty w większości przypa

Ból i drętwienie nadgarstka - możesz dowiedzieć się więcej.

https://www.evernote.com/shard/s491/sh/b8f4567e-59b0-4c52-8dfc-db5d851dfd11/e2301501105a291fbf9503ca39f2b9bd to nic odmiennego jak dolegliwość nerwów. Nerwy startujące z kręgosłupa (rdzenia kręgowego) podążają należycie z wytyczonym szlakiem który to nazywa się dermatomem, na potwierdzenie nerwy wychodzące z kręgosłupa szyjnego podążają do kończyn górnych, a nerwy z odcinka lędźwiowego biegną do nóg.
Nerwy mają 2 naczelne funkcje:
-czuciową- przez receptory dostarczają odbiór bodźców. Są zatem odpowiedzialne za to, że czujemy zimno, dotknięcie, wibrację, ból,
-ruchową- przez przesyłanie impulsu powodują skurcze mięśni a co za tym idzie odpowiadają za ruch.
rehabilitacja sanok .
Choroby nerwów powiązane są z ich głównymi rolami: czuciową i ruchową, dlatego też powodują ich zaburzenia. Treściwie mówiąc o ile mamy do czynienia z patologią układu nerwowego następują u nas problemy ruchowe ( mała siła mięśniowa, niemożność utrzymania w dłoni przedmiotu, drżenie mięśniowe, a ponadto zanik mięśni), oraz problemu czuciowe, to znaczy odczuwanie tajemniczych doznań (drętwienie, pieczenie, kłucie).
Przyczyny.
Wśród przyczyn neuropatii wyróżnić jesteśmy w stanie między innymi:
- bezpośrednie urazy nerwu (przecięcie),
-ucisk na nerw spowodowany powtarzaniem tych samych czynności w pracy,
-cukrzyca,
-niedobory witamin z grupy B,
-zatrucie ołowiem,
-zaburzona ruchomość nerwów,
-nadmierne napięcie nerwów.

Zespół cieśni nadgarstka.
Klasycznym przypadkiem neuropatii wywołującym ból w okolicy nadgarstka jest zespół cieśni nadgarstka. W patologii tej nerw pośrodkowy, który to biegnie przedramieniem w kierunku dłoni uciskany jest przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Poza wyżej wymienionymi przyczynami występowania zespół cieśni nadgarstka wywoływany jest poprzez ucisk spowodowany stałym naciskiem i powtarzającymi się ruchami (np. w pracy), bądź przez zaburzony ślizg nerwu- jego nieprawidłową ruchomość. Najbardziej dostrzegalnymi symptomami są doznania w obszarze kciuka i palca wskazującego- opisywane przez pacjentów jako pieczenie, palenie, drętwienie. Wówczas gdy okoliczność utrzymuje się przez więcej czasu może dochodzić do osłabienia a potem zaniku mięśni kłębu kciuka.
Leczenie.
rehabilitacja sanok uzależnione jest z pewnością od przyczyny problemu. Na samym początku należałoby przeprowadzić wywiad w którym poszukamy bezpośrednich urazów, lub czynności dnia codziennego które mają szansę prowokować zaburzenia pracy układu nerwowego. Jeśli to nie da reakcji pożądane byłoby dokonać diagnostykę w kierunku cukrzycy oraz zbadać żywienie i powiązane z nim niedobory. Gdy w tym miejscu też nie wydobędziemy rozwiązania wskazane jest wybrać się do fizjoterapeuty, który to wykona testy neurodynamiczne i określi dokładnie, który nerw jest objęty problemem, czy ten problem pochodzi z ucisku (na przykład będzie uciskany przez napięte mięśnie), czy być może jest zbyt mocno „rozciągnięty”. terapeuta w gabinecie wykonuje też terapię manualną powodującą uwolnienie uciskanego nerwu, oraz rekomenduje ćwiczenia poprawiające jego ślizg w obliczu sąsiadujących struktur a co za tym idzie przywraca jego lepszą pracę.

View older posts »

Search

Archive

Comments

There are currently no blog comments.